Harcownik Wielkopolski

Miejsce rozważań instruktorskich

Środowisko, Trochę wiedzy

Jeden stopień ma znaczenie!

W ciągu 200 lat populacja ludzka wzrosła o ponad 700% i wraz z rewolucją przemysłową spowodowało, że staliśmy się gatunkiem inwazyjnym – niszczymy florę i faunę, gdziekolwiek się pojawimy. Jednym z następstw rewolucji przemysłowej jest wzrost emisji gazów cieplarnianych w tym dwutlenku węgla czy metanu do atmosfery. Winnemu nie są tylko samochody, przemysł czy domki rodzinne, ale także przyrost żywego inwentarza, który już teraz jest cięższy niż ludzie i dzikie zwierzęta lądowe. Pamiętajmy, że przyrost średni temp. o jeden stopień to tak naprawdę zmiany temperatury na całym świecie w różnym zakresie. Gdzieś będzie o kilka stopni zimniej, gdzieś drastycznie wzrośnie temperatura, a jeszcze w innym rejonie świata zmiana będzie nieszkodliwa. I pamiętajmy, że lądy nagrzewają się o wiele szybciej niż oceany! Upały w Polsce to nie tylko palmy na ulicach, ale także tornada, burze czy długotrwałe susze lub ogromne powodzie. I to wszystko już za kilkadziesiąt lat.

Dlaczego 1 stopień ma znaczenie

PS. Prezentacja w temacie zmian klimatycznych przedstawiona została przez hm. Marcina Osucha podczas prelekcji wstępnej na konferencji. Z pewnością nie wszystko będzie zrozumiałe, gdyż umieszczony plik to tylko forma wizualna prezentacji. Jeśli drogi Czytelniku masz pytania – skontaktuj się z autorem.

—————-
Zdjęcie przedstawia okładkę książki Nauka o klimacie

Theme by Anders Norén