Harcownik Wielkopolski

Miejsce rozważań instruktorskich

Środowisko, Z życia Chorągwi

Po konferencji 06.04.2019

6 kwietnia 2019 w siedzibie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej odbyła się konferencja Nie tylko szósty punkt! organizowana przez Szkoła Instruktorska Chorągwi Wielkopolskiej „Szkoła Wodzów” we współpracy z Hufcem Poznań Nowe Miasto i RPM „21”

Uczestnicy (i pozostali prowadzący) mieli okazję wysłuchać prelekcji wprowadzających o zmianach klimatu czy o programie ‚Leave No Trace‚, następnie brali udział w panelach dla kadry wychowawczej m.in. o organizacji obozu, zuchowej majsterce czy wykorzystaniu instrumentów metodycznych lub dla kadry wspierającej m.in. o funkcjonowaniu Bazy w Imiołkach i dobrych praktykach baz harcerskich, o ekonomicznych ekologicznych rozwiązaniach podczas organizowanych przedsięwzięć i o mierzeniu się z ich relatywnością. Po przerwie obiadowej, omówieniu perspektyw na przyszłość etyki środowiskowej w Związek Harcerstwa Polskiego był czas na dyskusje. Z dyskusji wyłoniły się działania które będą podjęte w kolejnych miesiącach:

– kształt i najważniejsze dla nas aspekty w polityce ekologicznej ZHP,
– miejsce programu Leave No Trace w ZHP,
– realizacja Uchwały środowiskowej w Chorągwi Wielkopolskiej.

Uczestnikami byli przedstawiciele Hufca Śmigiel, ZHP Hufca Poznań „Siódemka”, Hufca ZHP Środa Wlkp., Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski, Hufca ZHP Poznań-Wilda, Hufca ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów, Hufca Krotoszyn , Hufca ZHP Konin im. Szarych Szeregów, Hufca ZHP Gniezno im. Bolesława Chrobrego, Hufca ZHP „Piast” Poznań – Stare Miasto, Hufca ZHP Wschowa, Hufca ZHP Poznań Nowe Miasto.

O środowisku debatowali również chorągwiane zespoły: Referat Zuchowy Chorągwi Wielkopolskiej ZHP i Referat Wędrowniczy Chorągwi Wielkopolskiej! Środowiskowe tematy tropiło również NA TROPIE Internetowy Magazyn Wędrowniczy.

Gościło nas Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Poznaniu.

Dziękujemy organizatorom i prelegentom (hm. Szymon Gackowski, hm. Roman Rzekiecki, hm. Marcin Osuch, hm. Zofia Chyleńska, hm. Piotr Miara, pwd. Julia Bardziejewska, phm. Anna Markiewicz, phm. Olga Rosiak, phm. Agata Pruss, phm. Jakub Lasek) za WSPÓLNY udział w konferencji!

Wierzymy, że wyjechaliście z konkretnymi pomysłami, które będziecie wdrażać w swoich środowiskach, a działania chorągwi będą nas wspólnie przybliżały do ideału zawartego w Prawie Harcerskim!

hm. Anna Pospieszna
phm. Agata Pruss
pwd. Kinga Wiśniewska

 

Theme by Anders Norén