Harcownik Wielkopolski

Miejsce rozważań instruktorskich

Bohater Chorągwi

Powstanie Wielkopolskie od jakiegoś czasu napawa mnie zdumieniem

Powstanie Wielkopolskie od  jakiegoś czasu napawa mnie zdumieniem. Największa duma Wielkopolan, jedno z tak niewielu, a na pewno największe zwycięskie powstanie polskie – a jednocześnie tak zapomniane przez Polaków. Dziś, tuż przed stuletnią rocznicą wybuchu powstania, na nas, na harcerzach Chorągwi im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19, spoczywa obowiązek, żeby tę pamięć uczcić i odkurzyć w głowach wszystkich harcerzy – nie tylko z naszego regionu.

Po tym nieco pompatycznym wstępie nadchodzi czas na bardziej pragmatyczną część. Ilu z nas otrząsa się z niesmakiem, przypominając sobie nudne lekcje historii, wkuwanie kolejnych dat i nazwisk? Podejrzewam, że wśród czytających znajdzie się niejeden instruktor z takimi wspomnieniami. Oczywiście – metoda harcerska ma na to rozwiązania. Uczymy w działaniu! Stosujemy bezpośredniość! Takie właśnie cele przyświecały idei stworzenia propozycji programowej upamiętniającej powstanie wielkopolskie: uczcić pamięć, dokształcić, ale w sposób atrakcyjny, łatwy i przyjemny.

O propozycji piszemy już teraz, żeby przygotować Ciebie, drogi druhu drużynowy/droga druhno drużynowa, żebyś w swoim planie pracy na przyszły rok mógł zostawić sporo wolnego miejsca. Propozycja, którą przygotowujemy, będzie wszak trochę inną, niż te,  z którymi mogłeś się spotkać dotychczas. Przygotowanie do 100. rocznicy wybuchu Powstania powinno potrwać dłużej niż 3 zbiórki. Powinno pozwolić zrozumieć harcerzowi, dlaczego w ogóle do walk doszło, w imię czego Powstańcy położyli życie na szali? Co sprawiło, że Polacy zwyciężyli w Powstaniu? Kto odegrał tam ważną rolę? I co najważniejsze – jaką naukę możemy czerpać z tego teraz my – żyjący w XXI wieku harcerze, którzy tę wolność już przecież mają!

Propozycja, którą wręczymy Wam w czerwcu, będzie chciała żyć z Wami przez cały rok. Ale nie bójcie się – nie zajmiemy Wam całego czasu. Forma propozycji jest jak materiał, z którego sami będziecie mogli skonstruować zbiórkę. Nie oczekujcie  gotowych konspektów i scenariuszy. Oczekujcie za to dużo inspiracji, pomysłów, treści i działania! Wszystko to będzie oczywiście mogło współgrać z działaniami indywidualnie dobranymi przez drużynę. Każdy miesiąc będzie żył swoim tematem, a pomysły i materiały będą spływać na bieżąco na specjalnie stworzony do tego portal. Cóż więc więcej mówić? Zanim zabierzesz się za pisanie planu pracy – zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Propozycja będzie żyć cały rok. Wiele rzeczy jest jeszcze płynnych i zawsze znajdzie się miejsce na dodatkowe pomysły. Jeśli ten artykuł rozpalił Twoją wyobraźnię i już zaczęły w Tobie kiełkować pomysły na to, co mogłoby się wydarzyć – zapraszam do włączenia się do prac zespołu. Wszelkie informacje pod adresem: program@zhp.wlkp.pl.

hm. Karolina Wachowiak

(zdjęcie przedstawia grę Powstanie Wielkopolskie wdaną przez Urząd Marszałkowski; fot. Anna Pospieszna)

Theme by Anders Norén