Harcownik Wielkopolski

Miejsce rozważań instruktorskich

O RPM 21

Poniżej znajduje się deklaracja ideowa Ruchu Programowo Metodycznego „21”. Jednak od czasu założenia RPM”21″ wiele się zmieniło. Zmieniła się sytuacja, zmieniają się młodzi ludzie.  Co czujesz, że powinno się zmienić w Twoim harcerskim, szeroko pojętym środowisku? Nie funkcjonują zastępy? Kolejne imprezy są odwoływane ze względu na brak chętnych?  Instruktorzy nie pamiętają o przyświecających nam wszystkich ideałach?

Zmieniajmy harcerstwo razem! Napisz – porozmawiamy!

NAPISZ DO NAS

———————–

W XXI wieku stoi przed harcerstwem olbrzymie wyzwanie. Zmieniać się tak by być atrakcyjnym dla młodych ludzi i nie zatracić przy tym swojego charakteru i tożsamości. Chcemy być w organizacji, która umacnia tradycyjne harcerskie wartości realizując jednocześnie nowoczesny program dostosowany do potrzeb rozwoju dzieci i młodzieży. Nowoczesne harcerstwo chcemy budować w Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Charakter organizacji jakiej chcemy najlepiej opisuje hasło: „TRADYCYJNE WARTOŚCI, NOWOCZESNY PROGRAM”. Chcemy by:

  • wartości, zgodnie z którymi chcemy wychowywać harcerzy, pozostały tradycyjnymi, opartymi na zapisach Prawa Harcerskiego;

Wartości zawarte w Prawie Harcerskim są kompasem postępowania zarówno pojedynczych członków ZHP, jak i całej organizacji. Wskazują one nam kierunki pracy nad sobą. Nie zawsze osiągamy sukcesy w dążeniu do tego ideału, ale zawsze chcemy traktować go poważnie. Jak pisał Bi-Pi „Nie zawsze chodzi o to, abyśmy osiągali nasze najwyższe ideały, lecz o to, aby były ona naprawdę wysokie”.

  • program zmieniał się i podążał za zainteresowaniami młodych ludzi.

Program jest tylko środkiem do osiągania celów wychowawczych. Dlatego musi być nowoczesny i cały czas sie zmieniać podążając za oczekiwaniami młodzieży. Organizację powinniśmy promować przede wszystkim wśród młodych ludzi, a nie decydentów. Jak pisał Bi-Pi „Jeżeli rybak założy na haczyk przynętę, którą on sam uważa za smaczną, na pewno nie uda mu się złowić wiele (…). Dlatego tez używa na przynętę tego, co lubią ryby.”

Nie chcemy, tak jak to często ma miejsce dzisiaj, tworzyć „tradycyjnego” programu, i „unowocześniać” wartości. Nie chcemy organizacji w której:

  • program budowany jest na bazie pomysłów, które interesowały młodzież 40 lat temu;

Program nie może być tradycyjny – sygnalizacja chorągiewkami i rolowanie koca do niczego dzisiaj juz nie służą. Nasze drużyny to nie grupy rekonstrukcyjne harcerstwa lat międzywojennych czy lat 70-tych. To grupy młodych ludzi, które chcą w harcerstwie realizować swoje zainteresowania oraz realizować swoje marzenia.

  • wartości są interpretowane tak, by nie stawiać wyzwań i wymagań.

Często wartości według których wychowujemy harcerzy są kwestionowane, jako ponoć zbyt trudne dla dzisiejszej młodzieży. Nie chcemy organizacji łatwej, organizacji spędzania wolnego czasu. Chcemy wychowywać przez stawianie wyzwań. Zadaniem instruktorów i komend nie jest zapewnienie letniego wypoczynku jak największej liczbie dzieci, lecz praca wychowawcza przez cały rok zakończona obozem drużyny/szczepu.

Theme by Anders Norén