Harcownik Wielkopolski

Miejsce rozważań instruktorskich

Obóz, Środowisko

Wydarzenie etyczne środowiskowo

Poniżej kilka elementów pomocnych w organizacji wydarzenia etycznego środowiskowo.

1) „Kalkulatory śladów” – Poniżej orientacyjne wskaźniki, w sieci dostępne jest wiele różnych narzędzi do ich obliczeń.

2) ->Tutaj<- znajdują się „ekologiczne wytyczne”, przygotowane na Watrostradę na bazie materiałów przygotowanych na Zlot ZHP w Gdańsku. Może to Wam ułatwi przygotowanie różnych wewnętrznych instrukcji służących np. wdrażaniu zjazdowej uchwały. Korzystajcie do woli, powodzenia!

3) W momencie, gdy chcemy zorganizować wydarzenie (zajęcia) w temacie ochrony środowiska ZAWSZE pojawią się wątpliwości i różne głosy w danym temacie (np. torba foliowa – plastik CZY torba papierowa – duże ilości wody do produkcji). Takim przykładem jest Godzina Dla Ziemi – to jest idealny przykład wprowadzania ekologicznego mętliku w głowie 😉:

To przykładowe wypowiedzi, jakie można znaleźć o Godzinie Dla Ziemi (trudno znaleźć opracowania dotyczące Polski i uwzględniające fakt, że nasza energetyka jest oparta w największym stopniu na węglu). Z jednej strony jest bardzo symboliczna i za mało motywująca do systematycznego działania w obszarach, w których jako ludzkość wpływamy na środowisko. Nie spowoduje ona zbytniej oszczędności zasobów, a często budzi kontrowersje i zniechęca do bardziej ekologicznych zachowań lub też „czyści sumienie” i tego systematycznego działania również później nie ma. Nie zawsze nasze wybory będą najlepsze, ważne, by być świadomym, dlaczego ich dokonujemy.

Nierzadko, ze względu na zbyt małą wiedzę i zbyt dużą ilość wpływających czynników, trudno będzie dokonać najlepszego dla świata wyboru, ale – cytując Baden-Powella – Nie chodzi o to, byśmy osiągnęli nasze najwyższe ideały, lecz o to, aby były one naprawdę wysokie”! Dlatego nie bójmy się szukać, czytać, myśleć i przede wszystkim działać po harcersku i pod bardziej środowiskowym kątem ❤ Nawet, jeśli nie zawsze nam to będzie wychodzić tak, jak byśmy chcieli 😉
Z błękitnym niebem!
phm. Agata Pruss

Theme by Anders Norén